Muhteşem Yüzyıl Kösem Ne Zaman Final Yapacak?

  Türk izleyiciler dışında, Dünya’da da büyük yankı uyandıran Muhteşem Yüzyıl Kösem, ilk sezonuyla Star TV ekranlarında seyirciyle buluşmuştu. Başrollerini Beren Saat, Ekin Koç, Kadir Doğulu gibi isimlerin paylaştığı Muhteşem Yüzyıl Kösem dizisi Star TV’de başlarda ne kadar yankı uyandırsa da sonrasında reytinglerin düşmesiyle kanalda tutunamadı ve sezon finali yaptı.

Yeni sezona Fox TV ekranlarında başlayan Muhteşem Yüzyıl Kösem’in tekrar aynı reytinglere ulaşamaması ile final yapması bekleniyor. Yeni sezonda oyuncu kadrosu da değişen dizinin oyuncu kadrosunda bu sezon Nurgül Yeşilçay, Farah Zeynep Abdullah, Metin Akdülger, Caner Cindoruk, Aslı Tandoğan, Engin Benli, İsmail Demirci, Ece Çeşmioğlu, Yiğit Uçan, Aybars Düzey, Doğaç Yıldız, Leyla Feray gibi isimler bulunuyor. Yönetmenliğini Çağatay Tosun’un üstlendiği Muhteşem Yüzyıl Kösem, Devlet-i Aliyye ile nikahlı Kösem Sultan ile oğlu IV. Murad’ın savaşını konu aldığı yeni sezonda Osmanlı’nın tarihine yeni bir perde açtı. Tarihi-kurgu olan Muhteşem Yüzyıl Kösem dizisi tahmin de edilebildiği gibi Osmanlı devrinin en etkili, en yetkin sultanı Kösem Sultan’ın hayatını konu almaktadır. Altı yaşındaki oğlu tahta geçince saltanat naibeliği makamına yükselen Kösem Sultan, tüm düşmanlarını alt ederek elde ettiği iktidarın yanı sıra saltanat naibeliğiyle dünyaya diz çöktürmeyi başarmıştır. Oğlu IV. Murad’ın tahta geçmesiyle devletin en büyük otoritesi haline gelen Kösem Sultan’ın gücü, iktidarı eline almak isteyen IV. Murad’ın yumruğuyla sarsılacak, sıradan olmayı kabul edemeyecek iki kişi; ana ve oğul, hünkar ile sultan karşı karşıya gelecektir. IV. Murad’ın azmi, kararlılığı ve kudretiyle Osmanlı İmparatorluğu’na, Kanuni Sultan Süleyman’dan sonraki en güçlü dönemini yaşatacaktır. Kısaca Muhteşem Yüzyıl Kösem dizisi, IV. Murad’ın Osmanlı’nın hasret kaldığı güçlü dönemlerine geri döndürmesi, aynı zamanda Kösem Sultan ile verdiği iktidar mücadelesi ve hiç tanımadığı bir adama sığınmaya gelen Farya ile olan tutkulu aşkının destanını anlatmaktadır.

Muhteşem Yüzyıl Kösem dizisi yapımcıları, Star TV’de istedikleri ama yakalayamadıkları başarı nedeniyle yeni sezonda kanal değiştirme ve Fox TV’ye geçme kararı almış, fakat burada da istedikleri başarıyı yakalayamamış görünmektedir. Bu nedenle dizinin bu sezon sonunda final yapması beklenmekte.