Cast Ajansı Çocuk Oyuncularının Gözetilmesi Gereken Haklar

Cast ajansları oyunculuk, manken meslek gruplarını sektöre dahil etmek amacı ile oluşturulmuş işletmelerdir. Bu sebeple oyunculuk mesleğini de sektöre en iyi şekilde kazandıran cast ajansı bünyesinde her yaş grubu oyuncular ile çalışmaktadır. Cast ajanslarında çocuk oyuncularda bulunmaktadır.  Çocuk oyuncular sektör için oldukça önemlidir. Bu sebeple bazı haklara da sahip olan çocuk oyuncular henüz yasal haklarına sahip olmadığı için devlet tarafından da bazı hakları korunmaktadır. Bu sebeple de cast ajansları da yapımcılar da çocuk oyuncuların haklarına saygı duymalı ve duruma uygun bir şekilde haklarını korumaktadır.

 

Cast ajanslarına çocuk oyuncu başvurusu oldukça farklıdır. Çocuk oyuncu yüzlerinin sektöre dahil olabilmesi için aile onayı şarttır. Aile onayı ile ebeveyn tarafından yapılan başvurular değerlendirilmeye alınmaktadır. Ancak çocuk ve bebek oyuncular için aile onayı dışında zorunlu bir yasa daha bulunmaktadır. 12 aylıktan küçük hiçbir çocuk dizi veya filmlerde çalıştırılamamaktadır. Bunun yanı sıra çocuk oyuncuların projelerde yer alabilmesi için okul saatleri dışında aktif olma hakları da bulunmaktadır. Bunun yanı sıra her çocuk oyuncunun bulunduğu set ortamında çocuk uzmanları da bulunmaktadır. Çocuk uzmanları çocuk oyuncuların bulunduğu yerde onlar için geçerli ortamları oluşturarak, tehlikeli durumların önüne geçmektedir. Çocuk oyuncuların bir diğer hakkı ise set ortamında aile bireylerinin bulunmasıdır. Küçük çocukların daha rahat sahne ortamında bulunması için aile bireyleri ile aynı ortamda bulunmak isteyebilmektedir. Bu sebeple bu hakları da gözetilmesi gereken önemli bir haktır. Çocuk oyuncuların bir diğer hakkı ise psikolojilerini ve gelişmelerini olumsuz yönde etkileyecek durumlardan uzak kalmaktır. Bazı sahneler çocuklar için oldukça sakıncalı olabilmektedir. Bu durumlarda sahneden uzaklaştırılmaktadır. Yiyecek yönünden de gelişimini olumsuz yönde etkileyecek besinlerden uzak durması çocuk oyuncunun diğer haklarından birisidir.

Cast ajansları ve yapımcılar bu haklara saygı göstermeli ve korumalıdır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından da çocuk oyuncu hakları koruma altına alınmıştır. Hiçbir set ortamı çocuğu eğitim hakkından uzak tutmamalıdır. Bu hakların gözetilmesi durumunda çocuk oyuncu çeşitli projelerde aile onayı ile yer alabilmektedir.

Kaynak:http://dizioyuncuajansi.com/cocuk-dizi-oyunculugu-icin-gereken-sartlar/


Yayımlandı

kategorisi

, , ,

yazarı: