Oyunculuk Ve Cast Ajanslarının Koordineli Çalışmaları

Cast ajansları bütün oyunculuk sektörüne hizmet verdiği için bu alanda etkisi büyüktür. Oyuncu adayları ve yapım şirketleri arasından bağı kuran ve hem oyuncunun yolun ışık olan hem de yapımcıya oyuncu bulma konusunda kolaylık sağlayan kurumlara cast oyuncu ajansları denir. Oyuncu adaylarının sektöre girmesine yardımcı olan cast ajansları bu yolda her zaman oyuncunun yanında durur. Bu yüzden oyuncu adayının sektörde kalıcı ve sektöre imza atmak istiyorsa ilk olarak doğru cast ajansını bulmalıdır. Cast ajansa internetten başvuru yaparak ajans yetkili ile iletişime geçer. Cast ajans direktörleri tarafından bütün başvurular itina ile incelenir. Olumlu olan başvurular oyuncu adaylarına bildirilir. Daha sonra oyuncunun ve cast ajansı kalite standartları ile çalışmasına yönelik her iki tarafından hakları korunarak sözleşme yapılır. Bu işlem aynı zamanda oyuncu adayının cast ajans kadrosunda yer almasını sağlar. Yapımcılar tarafından oyuncu ihtiyacının gelmesini beklerken aynı zamanda oyuncu adayının bu sektöre uygun eğitimleri alması önemlidir.

Cast Ajanslarının Oyunculuk Sektöründeki Yeri

Genellikle yapımcılar oyuncu ihtiyaçlarını cast ajansları aracılığı ile karşılarlar. Bunun sebebi kaliteli oyuncu bulma ve oyuncu ile problem yaşamadır. Ajansa bağlı oyuncular ajansın imzası oldukları için ajansın verdiği eğitimlere göre davranırlar. Bu yüzden ajansa bağlı lan oyuncular yapımcılar ile çalışma fırsatını rakiplerine göre bir adım önde yakalıyorlar. Ajansları hem reklam şirketlerine hem de dizi film oyuncuğuna hizmet verdiği için oyuncu kadrosunu her zaman canlı ve geniş tutar. Reklam ajanslarının da işini kolaylaştıran cast reklam ajansı kısa reklam filmleri için bulundurduğu oyuncu o alanda eğitim almasını sağlar. Yapımcıların ve reklam şirketlerinin aradığı özelliklere göre oyuncusunu yönlendiren cast ajansları sektördeki oyuncu ihtiyacına göre oyuncu seçimi yapar ve sektör ile doğru orantıda ilerler. Cast ajansının bu girişimi oyunculuk sektörünün kalbi gibi olur.

Bütün bu durumları göz önünde bulundurarak sizde oyunculuk hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek isterseniz doğru ve sizi iyi yönlendiren cast ajansları ile çalışmalısınız. Çünkü  oyuncu adayının kariyerinde ve sektöre geçişinde de büyük önem taşır.