Oyunculuk Başvuruları ve Ajanslar

Oyunculuk ajansları için günümüzde ayakta kalmak her geçen zaman diliminde biraz daha zor hale gelmektedir. Çünkü medya sektöründe tekelleşme olduğu kadar rekabet ortamı da bulunmaktadır.

Rekabet ortamında varlıklarını sürdürmek isteyen ajanslar pek çok açıdan diğer ajanslardan fark sağlamak zorundadır. Sağladıkları bu fark ise hem oyuncu adayları hem de yapım şirketleri tarafından hissedilmelidir. Oyuncu adayı için kariyerinin ilk basamağını bir ajansa kayıt yaptırmak oluşturmaktadır. Yapılacak olan oyunculuk başvuruları artık internet üzerinden gerçekleştirilen kolay işlemler olarak anılmaktadır.

Oyunculuk ajansları daha kaliteli internet sitelerine sahip olarak oyuncu adaylarının gözlerinde bir adım öne geçebilirler. Aday, hangi ajansa kayıt yaptıracağına karar verdikten sonra ilgili bölümden işlemlere başlamalıdır. Oyuncu adayı cast ajans başvurularında  tek başına başvuruda bulunabilmek için on sekiz yaşını aşmış bir birey olmak zorundadır. Eğer kişi henüz yaş sınırını geçmesiyse onun oyunculuk başvurusu ya velisi tarafından ya da velisi ile birlikte yapılmalıdır. Başvuru aşamasında adaydan istenilen bilgilerin en doğru şekilde doldurulması gerekmektedir. Kişilerin boylarında kilolarında ya da başka bir alanda gerçekten farklı şeyleri yazmaları kariyerlerinin daha başlamadan bitmesine neden olmaktadır.

     Cast ajans başvurularında  ajanslar için en önemli unsurlardan birini adayların fotoğrafları oluşturmaktadır. Çünkü oyunculuk belli yeteneğin üstüne görsellik de eklendikten sonra başarıya ulaştıran bir meslek türüdür. Eğer ajans bir fotoğraf miktarı belirtmediyse bu miktarı oyuncu adayı belirleyecektir. Fotoğrafların ortalama bir çoklukta olması gerekmektedir. Oyuncu adayına odaklanarak oluşturulan fotoğrafların birden fazla mimiği içermesi de bir diğer gerekliliktir.  Aksi bir durum olmadıkta bu fotoğraflar beşten fazla olmamalıdır. Zaten aday seçildiği zaman yapım şirketleri için yeni fotoğrafların çekilmesi de mümkündür. Bu aşamada önemli olan cast ajanslarına olan başvurunun olumlu sonuç almasını sağlamaktır.

   Oyuncu adayları online adımdan sonra yüz yüze bir görüşmeye tabi tutulmaktadır. Bu adımda ise ajans yetkilileri onların oyunculuk yeteneklerini görmek istemektedir. Bunun yanı sıra yetkililer adayın sosyal becerilerinden konuşmasına, konuşmasından duruşuna kadar pek çok alanda bir puanlama yapmaktadır. Oyuncu adayı ancak tüm puanlamalardan geçtiği takdirde ajansların bünyesi altında çalışmaya başlayacaktır.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı: