Model Olmak İçin Gereken 5 Önemli Kriter

Moda sektörü çok sayıda modacının işini titizlikle yapması sayesinde gelişmekte ve ilerlemektedir. Moda özellikle bayanların ilgi alanına girmektedir. Çok sayıda insan modayı internet üzerinden ve moda dergilerinden takip ettiği gibi çeşitli defilelere katılarak da modayı yakından takip etmektedir. Modacılar moda sektörüne çok çeşitli kavramlar kazandırmakta aynı zamanda birbirinden güzel giysiler tasarlamaktadırlar. Modacılar ünlenmek amacıyla çeşitli defileler düzenlerler. Modacıların defile düzenlemekteki bir diğer amacı ise tasarladıkları kıyafetleri insanlara tanıtarak, tasarımların çeşitli insanlar tarafından alınmasını sağlamaktadır.  Modacılar tasarımlarını halka tanıtmak amacıyla da model arayışına girerler.  Tasarımcılar ünlü modellerin yanında cast ajanslara başvuru yapan modelleri de tasarımlarını tanıtmak amacıyla defilelerinde kullanırlar.

Tasarımcıların model ihtiyaçlarının karşılanmasında cast ajansların önemli bir yeri vardır. Model olmayı düşünen çok sayıda insan mevcuttur. Bunun nedeni modelliğin popüler bir meslek olmasıdır. Model olmak isteyen her insanın model olması pek mümkün değildir çünkü model olmanın belli başlı şartları vardır. Model olmak için erkek ya da bayan olmak gibi bir şart koşulmamıştır ancak modellikte erkekler ve bayanlar için farklı şartlar vardır. Model olmanın ilk kriteri boydur. Model ajansları başvuru esnasında boy bilgilerini mutlaka ister. Bayanlar minimum 1,77 maksimum 1,82 boyunda olmalıdırlar. Erkeklerse biraz daha uzun olmalıdırlar. Erkeklerse en az 1,85 cm en fazla 1,92 cm boyunda olmak zorundadır.  İkinci bir özellik modellerin fotoğraf çekimlerinde başarılı fotoğrafların çekilmelerini sağlamaktır. Bu da ancak onların bakışlarındaki keskinlik ve poz verme kabiliyetleriyle olacaktır. Modeller yalnızca defilelerde değil dergilerdeki moda sayfalarında da yer alacakları için bu önemli bir kriterdir.  Model adaylarında üçüncü sırada aranan özellik yürüyüşünün ve duruşunun düzgün olmasıdır. Yürüyüş ve duruş pozisyonu düzgün olmayan bir modelin moda sektörüne dâhil olması neredeyse imkânsızdır.  Modelliğin diğer şartlarına uyuyorsa bir problem olmadığı takdirde eğitim alarak yürüyüşünü ve duruşunu düzeltebilir.

Dördüncü olarak bir modelin bacak boyu uzun olmalıdır.  Bacak boyu kısa olan insanların boyu olduğundan kısa görüneceği için bacak boyu kısa olan birinin model olması oldukça zordur. Modacının tasarımının daha iyi bir şekilde taşınması için de bacak boyunun uzun olması önemlidir. Son olarak beşinci özellik kızlarda bel inceliği, erkeklerde ise omuz genişliğidir. Bu şartlara uyan bir kişi güvenilir cast ajanslara başvuru yaparak değerlendirilmeyi bekleyebilir.

Kaynak: http://oyunculukbasvurusu.net/manken-olmak-icin-aranan-ozellikler/


Yayımlandı

kategorisi

, ,

yazarı: