Cast Ajanslarının Dizi ve Sinema Sektöründeki Rolü

 

Çok sayıda insan televizyondaki dizi ve filmleri özel bir ilgiyle takip etmektedir. Kadınlar başta olmak üzere, özellikle iş hayatına atılmamış bireyler ev ortamlarında, televizyonda dizi, film ve televizyon programı seyrederek vakit geçiriyor. Bunun dışında çocuk yaş grubu da televizyon izleme konusunda oldukça meraklı ve ilgili davranıyorlar. Bunun nedeni daha çok çocuk yaş grubuna hitabeden çizgi filmler ve animasyon filmleridir. Televizyon programları gün geçtikçe hayatımızda daha fazla alan kaplayarak boş zamanımızı fazlasıyla doldurmaya devam ediyor. Gerek sinema gerekse televizyon sektörü her geçen gün yeni projelere imza atıyor. Böylece oyunculuk çağımızın en popüler mesleklerinden biri haline geliyor ve görünüşe bakılırsa popüler olmaya da devam edecek gibi görünüyor.

Birçok kişi oyunculuk eğitimi alsa da bu sektörde bulunan insanların hepsi oyunculuk eğitimi almış bireyler değildir. Cast ajanları sayesinde eğitim almamış fakat bu konuda yetenekli ve yeterli olduğunu düşünen bireyler de dizi ve filmlerde rol alabilirler. Cast ajansları yapımcılarla koordineli bir şekilde çalışarak oyunculuk yapmak isteyen kişilerin önünü açmaktadır. Cast ajanslarına birçok insan başvuru yapabilir. Eğer daha öncesinde bir oyunculuk deneyiminiz varsa cast ajansların sizi seçme ihtimalleri daha yüksek olacaktır. Dizi ve sinema sektörünü incelediğimiz zaman bir filmde bile birçok insanın rol aldığını görebiliriz örneğin başrol oyuncuları bir yerde yemek yerken bile diğer masalarda oturanları da konuk oyuncu olarak ele alabiliriz. Bu demek oluyor ki medya sektörü birçok yüze ihtiyaç duymaktadır. Peki medya bu oyuncu ihtiyacını nereden karşılar?

Yapımcıların oyuncu bulma seçeneklerinden bir tanesi de cast ajanslarına başvuru yapan kişilerden yararlanmak olacaktır. bu süreçte yapımcılar ve oyuncuları bir araya getirmek cast ajansların görevi haline geliyor. Yapımcıların belirlediği oyuncu karakterlerine uygun olarak cast ajansları birçok eleme yapmanın ardından rol için en uygun karakteri bulmaya çalışırlar. Bunun için öncelikle internet üzerinden başvuru yapanlardan bir kesim seçilerek ajanslara çağırılır. Birkaç deneme çekimi sonrası burada da elemeler olur. Son olarak cast ajansları rol için en uygun kişiyi seçerek onu yapımcıya yönlendirir. Böylece dizi ve sinema sektörünün oyuncu ihtiyacının bir kısmı cast ajansları sayesinde karşılanır.

Kaynak: http://www.diziajans.com/dizilere-nasil-dahil-olurum/


Yayımlandı

kategorisi

, ,

yazarı: